Változatlanul tartom azt, amit egy hónappal ezelőtt írtam (frutszpirit 06.20., „2010. június 18: a temetés napja”), hogy a kormány képviselőjének és a Pálinka Nemzeti Tanács tagjainak júniusi találkozásán elhangzottak a pálinka temetésnapjának tekinthetők. Azóta ugyan változott a helyzet, már ami a túlliberalizált otthoni pálinkafőzést illeti, ám a frissiben elfogadott jövedéki törvény módosítása sem leányálom. A pálinka presztizse szempontjából. Igaz, a szakmai szervezetek néhány fontos dolgot megértettek a törvényalkotóval, mondhatni keresztül verték az akaratukat, de a megmaradt szabadság hogy jót nem tesz a pálinkának az biztos. Sőt. Arról már nem is beszélve, hogy az Unió ezt a módosítást nem fogja szó nélkül hagyni. Nem mintha nagyon félni kellene ettől, de ki szereti ha állandóan csesztetik, ráadásul mi vagyunk a bot rosszabbik végén.
De nem is erről akarok írni, hanem arról, hogy az meg már milyen, hogy jogvégzett embereknek fogalmuk nincs arról, hogy egy törvény nem akkor lép hatályba, amikor azt ők gondolják, hanem ahogyan azt a jog előírja. Kicsit vicces volt, hogy az FVM július 23-án kitette a honlapjára, hogy aszonygya: emberek új a törvény, ami augusztus 1-től hatályos, most már főzhettek szabadon. Ezt meg jól megírta az MTI (hol volt a belpolitikai szerkesztő, vagy rovatvezető?), anélkül, hogy belegondolt volna: hoppá, hát még csak el sem küldték a köztársasági elnöknek, nem hogy kihirdették volna. Meg aztán a salátatörvény egyértelműen fogalmaz: „...amely a kihirdetéstől számított 45. naptól hatályos.”. Ahhoz pedig előbb meg kell jelennie a Magyar Közlönyben, aztán jön a 45 nap. Szóval legkorábban szeptember utolsó napjaiban, vagy október elején lép életbe, mások mellett, a jövedéki törvény módosítása is. Szép mi? Ehhez képest egy jogvégzett miniszter által vezetett tárca sajtóosztálya július 23-án minden szívfájdalom nélkül kitette a honlapjára a közleményét az augusztus 1-től hatályos szöveggel. Aztán meg amikor szóltak nekik, hogy ez marhaság, csak annyit tettek: az utolsó mondatot kicserélték a jogilag megfelelőre. Sem elnézést nem kértek, sem annyit, nem mondtak, hogy bocsi. De még a kihelyezés dátumán sem módosítottak. A sok barom újság meg megírta számolatlanul, hogy augusztus 1-től szabad az otthonfőzés, kedden meg szépen módosítgatott mindenki.
Két fontos üzenete azért van ennek a bakinak. Egy. Nem elég beülni egy bársonyszékbe, azon ülni is tudni kell. Ha én vagyok a miniszter, jól fenéken rúgom a sajtófőnököt, meg a munkatársait, amiért baromságokat irkálnak, különösen úgy, hogy én jogvégzett (pláne, hogy: cum laude) vagyok. Mitöbb, nem csak fenéken billentem őket, hanem szélnek is eresztem mindet. Szórakozzanak mással. Ha meg én írtam azt a szöveget, vagy én hagytam jóvá, hát isten mentse meg a magyar gazdaságot tőlem. (Arról már nem is beszélve, hogy a pálinka fogyasztásra szánt, érett gyümölcsből készül. Jobb helyeken. Erre mit ír az FVM? Ezt: „A pálinkafőzés segít a takarékos és gazdaságos paraszti gazdálkodás fenntartásában, nem veszik kárba az elhullott gyümölcs, tiszta marad a porta.” Hát drága gyermekem, akárki is vagy, pálinkát, lassan mondom, hogy megértsd, p á l i n k á t, tehát nem szeszes italt, vagy afféle marhaságot, tehát p á l i n k á t te még közelről nem láttál, ha hullott gyümölcsből akarod főzni, de hogy a pálinkatörvényt nem olvastad az biztos. Fiam, piros pont. Büntetés: százszor leírod, hogy „Hülye vagyok és megtanulom mi az a pálinka”.)
Kettő: ez a kis „tévedés” komoly gondokat okoz. Nem okozhat. Okoz. Mert most aztán például a bérfőzdés magyarázhatja a polgárnak, hogy jó ember, hiába írta az újság, hogy nem kell fizetni jövedéki adót az 50 liter után, amikor kell. Majd nem kell, ha a törvény hatályba lép.Valamikor az ősszel. De még nem lépett. Meg aztán jelen pillanatban például a Szlovéniából behozott főzőberendezéseket el kellene kobozni, minimum büntetést fizetni utánuk. Ugyanis az új törvény hiába rendelkezik úgy, hogy azt nem kell engedélyeztetni a Vám és Pénzügyőrséggel, a még hatályos jogszabályok szerint ilyen berendezés birtoklása bizony tilos, és büntetendő cselekmény. (Persze megnézném én azt a vámost vagy pénzügyőrt, aki emiatt büntetni merészelne, amikor éppen szabadságharc van. Másnap tutira nem kellene munkába mennie.)
Szóval, egy felelős minisztérium efféle fércmunkát nem tesz fel a honlapjára, ha meg feltette minimum azonnal leveszi és inkább tájékoztat, nem kinyilatkoztat. Inkább az előbbi lenne a dolga. Szerintem.